Jdi na obsah Jdi na menu
 


Detoxikace, aneb velký úklid našeho těla

19. 6. 2009

Lidský organismus je každodenně vystavován a zatěžován negativnímu působení toxických látek, znečištěného životního prostředí, stresu, nedostatku pohybu, nevyvážené stravě či nadměrnému užívání léků. Především jarní období si na každém z nás vyžádá svou daň v podobě náladovosti, malátnosti a snížení energie. Kde je však základ tohoto stále se opakujícího procesu? No přirozeně uvnitř našeho těla, které je nuceno po celý rok absorbovat všechno dobré i zlé. Dnes se stalo přirozeností spoléhat se na naše vnitřní „katalyzátory“ – například játra, slinivku nebo tlusté střevo. Nesmíme však zapomínat, že i oni potřebují jednou za čas řádný úklid, detoxikaci - tedy osvobodit od nánosů toxických, jedovatých látek a splodin.

S detoxikací vždy nemusíte čekat až do jara, kdy vás vaše „stravovací hříchy“ dohoní, ale uskutečnit ji kdykoliv v průběhu roku v momentu: časté únavy, nadváhy (právě detoxikace je ten správný start pro úspěšné zhubnutí), náladovosti, kožních problémů, vracejících se bolestí hlavy nebo nanasytného pocitu hladu (tzv. vlčí hlad). Pod pojmem – detoxikace – si různé skupiny odborníků představí něco jiného. Pro někoho je tou nejlepší metodou půst, pro jiné skupiny redukce toxického zatížení pomocí speciálního detoxikačního programu.

Naše tělo je od přírody připraveno se vypořádat se zátěží, která je součástí běžného života. Nároky kladené na naše tělo jsou v dnešním moderním světě však mnohem větší a to už bohužel náš organismus sám schopen zpracovat není. Je tedy pouze na nás, abychom podpořili přirozenou obranyschopnost našeho těla a jeho regenerační procesy.  Pokud ale chcete již během roku předejít výše uvedeným důsledkům zanesení organismu, neopomínejte ve svém jídelníčku důležité živiny – a to především vlákninu.

Vláknina

Vlákninu řadíme mezi sacharidy rostlinného původu, ale na rozdíl od jiných cukrů nedodává tělu prakticky žádnou energii. Její zásadní význam spočívá v tom, že přirozenou cestou čistí lidský organismus, čímž předchází jeho zanášení a rozvoji civilizačních nemocí, například cukrovce, ateroskleróze, hemeroidům nebo ledvinovým kamenům, a zároveň chrání před rakovinou tlustého střeva.
U dospělého člověka se doporučená denní dávka pohybuje v rozmezí 25 – 35 g, ale bohužel podle výzkumů Češi zapomínají na tento důležitý bod svého jídelníčku a konzumují méně než polovinu denní dávky doporučené odborníky.

Vláknina a její účinky

Vlákninu můžeme rozdělit do dvou druhů – rozpustnou a nerozpustnou ve vodě. Oba zmíněné typy jsou prospěšné, i když každý z nich trochu jiným způsobem. Nerozpustná vláknina má schopnost absorbovat velké množství vody, v žaludku bobtná a navozuje tím pocit sytosti. Tímto také podporuje správnou funkci střev, váže na sebe toxické látky a cholesterol a vylučuje je ven z organismu. Na druhou stranu vláknina ve vodě rozpustná brzdí absorbci cukrů z tenkého střeva do krve, čím srovnává hladinu krevního cukru. Oba uvedené typy vlákniny hrají důležitou roli v regulaci hmotnosti, protože navozují u člověka pocit sytosti.

Kde vlákninu najdeme?

V dnešní době je již možné vlákninu zakoupit v čisté formě a tu posléze do potravin dodávat. Není to však nutné, protože v běžné síti obchodů najdeme mnoho potravin s vysokým obsahem vlákniny.

Mezi hlavní zdroje, ať už vlákniny rozpustné či nerozpustné, řadíme:

-    luštěniny (hrách, sojové boby, fazole),
-    obiloviny – oves, žito, ječmen,
-    ovoce,
-    zelenina (zelené fazole, květák, cuketa, celer)
-    celozrnné pečivo,
-    ořechy,
-    neloupaná rýže, pohanka,
-    sojové mléko a sojové proudkty,
-    pšeničné, kukuřičné nebo ovesné otruby,
-    müsli,  celozrnné cereálie (například Nestlé Fitness).


Náš tip: Pokud chcete již na začátku dne dopřát to pravé nejen svému tělu, ale také chuťovým pohárkům dejte si ke snídani celozrnné cereálie Nestlé Fitness. Vybrat si přitom můžete z příchutí Fitness & Fruits, Fitness & Chocolate, Fitness &Yoghurt nebo Fitness natural. Všechny uvedené druhy můžete zakoupit v běžné sít obchodů, kde za 300 g balení zaplatíte 69,- Kč.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář